10 Ocak 2010 Pazar

Eskişehir 0 - Fenerbahçe 1

Uzun zamandır futbol izleyemememin hasretiyle ekran başına kuruldum bir pazar akşamı. En sevdiğim taraftar grubunu ve Fener'i izlemeye başladım. Maça iki takım da istekli başladı. Mücadele gücü yüksekti iki takımın da. Es Es galibiyet istedi ve ilk yarıda bunun için önemli ataklar yaptılar. Özellikle Doğa ve Burak zorladılar Fener'i. Ama çok da net pozisyonlar bulamadılar.

Fener'e baktığımızda ise ilk başlardaki mücadele daha sonra bitmeye başladı. Ortasahada kimse defanstan pas istemez oldu ve top şişirmekten başka bir şey yapamadı defans ikilisi. Emre ileriye neredeyse hiç çıkmadı. Cristian da belli bir noktaya kadar açıldı. Kanatlar ise çalışmıyor Fener'de. Özer bir kanat oyuncusu değil. Mehmet Topuz kanat oyuncusu değilmiş onu bu sene öğrendik. Sanırım bugün de orta yapmadı. Özer bir kere denedi sanırım o da korner oldu. Topuz bugün ne yaptı ben zaten anlayamadım. Topuz yüzünden Gökhan Gönül harcanıyor. Daum yüzünden Özer harcanıyor ve Santos da sol kanatta bir şey yapamıyor. Bek oynamaya tekrar alışması lazım Santos'un. Brezilya'daki performansına geri dönmesi lazım. Ben umutluyum.

Sahada bir şey yapmak isteyen iki adam vardı onlar da Alex ve Deivid. Fakat Deivid santrafor değil ve ancak ara pas atmakla yetindi. Alex olmasa bu maçtan da puan kaybıyla ayrlırdı Fener. Aklını ve vücudunu iyi kullandı ve takıma golü getirdi.

Şimdi diyeceksiniz ki konuştun konuştun ama alternatif bir sistemin var mı? Madem takımın kanadı yok, kanatsız bir formül dene. Ya da illa ki kanat oynatacaksan Deivid'i kanat oynat. Uğur'u da solda oynat. Bu ikisi de daha önce uzun bir süre kanat oynamış adamlar. Emre ile Cristian'ın önüne yine Alex'i koy, forvet olarak da kontratını futbolcudan habersiz uzatmadığın bir santrafor koy. Bu olay yüzünden takım santraforsuz kalıyor. Büyük bir camianın başına gelene bakın. Hem de aynı mevzu yüzünden daha önce çok önemli bir adamını kaybetmişken bunu tekrar yapmak nasıl bir cesaret bilemiyorum.

Haydi diyelim kanatların performansını beğenmiyorsun. Bence Daum'un umrunda değil bu durum. Yoksa bir ortasını dahi hatırlamadığım Mehmet Topuz her maç ilk 11 başlamazdı. Neyse yine de diyelim ki kanatlardan memnun değilsin. O zaman Cristian'ı koy ortaya, hemen önüne Özer ve Emre'yi dik. Öne Deivid ve Alex'i koy ve önlerine de bir forvet koy. Tabii normal zamanlar için Alex ve önüne iki forvet koymalısın.

Bunu daha önce denedi Daum. Ama ortasahaya koyduğu adamlar oyunu o kadar iki yönlü oynamayı bilmeyen adamlardı ki hiç bir verim alamadık bundan. O gün hatırlıyorum öne oynamayı düşünen sadece Topuz vardı. Selçuk ve Cristian geride kalınca hücum gücü çok düşmüştü Fener'in. Fakat iki mücadele gücü yüksek oyuncu ile(Emre, Özer) 4 3 1 2 oynanırsa, takım daha iyi oynayacaktır. Fakat kanat kabiliyeti olmayan iki adamı kanada koyarak hem bekleri zayıflatıyorsun hem de takımın hücum organizasyonlarını bitiriyorsun ve yine Alex'in ayağına bakıyorsun. Çok şükür kaptan yine kurtardı bizi.

Fener'e acil bir sol kanat ve sağ kanat lazım. Eğer Deivid kanatta denenmeyecekse ve Kazım dönmeyecekse, bu böyle gitmez. Forvet hattındaki kriz bir an önce çözülmeli ve bence 3. bir forvet gelmeli takıma. Şu an Batuhan bile ilaç olur Fener'e.

Es Es ilk yarıda golü bulsa Fener bir daha geri gelemezdi. Es Es ikinci yarıda bırakınca maçı Alex bırakmadı ve golden sonra Eskişehir eski mücadelesine dönemedi bir türlü. Youla'sızlık onları çok yakar. Ümit eski günlerine çok uzak. Ama Burak her maçta böyle oynarsa bu takımı sürükler gibime geliyor.

Futbol akşamı heyecanlı başladı ve fakat uykumu getirerek bitti. Lige verilen ara bitsin ve hatta bir an önce Uefa maçlarımız başlasın ki futbola doyalım.

Marquinhos

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder