29 Nisan 2010 Perşembe

Mourinho'nun galibiyet sevinci (Bu sefer video)Link

Maç yorumu yapmayacağım ama aklıma takılan bir şeyi soracağım. Nou Camp'ta her maç sonu sulama makineleri hemen burada olduğu gibi çalışıyor mu? Ben daha önce dikkat etmemiştim. Yoksa Nou Camp çalışanları Mourinho'nun ateşini böyle mi söndürmeye çalışıyorlar?

Saygılar.

Back to the Final!

26 Nisan 2010 Pazartesi

Organizasyon Fakiri Lider

Fener bu hafta lider oldu. Kimilerine göre güle oynaya oldu. Fakat ben bu görüşe katılmayanlardanım. Fener'in liderliğinin tek sebebi Bobo ve Bursaspordur.

Bobo hepimizin bildiği gibi çukurdan bir gol çıkaramadı ve Fener maçı kazandı. Dün Bursa, sayısız fırsatları değerlendiremedi ve liderliği Fener'e verdi. Gelelim Fener'e.

Dün sahadaki dizilişe bakıyorum ve ilginç bir tespit çıkarıyorum ortaya. Fener'de mevkisinin ne olduğunu bilen çok az adam var. Defans dörtlüsü işini iyi yapıyor ve ne zaman nerede durmaları gerektiğini ve ne zemen ileri çıkıp çıkmamak gerektiğini biliyorlar. Ortada Emre ve Alex de nerede ne yapmasını bilen adamlar. Fakat Fener'in kanatları ve forvet hattı sanki yokmuş gibi. Guiza bildiğimiz Guiza. Hala göz göre göre toptan kaçıyor. Yüzde yüzlük golleri atamıyor. Özer ve Mehmet inatla ben kanat oyuncusu değilim diye bağırıyor. Fener takımı her atakta ortada bir yumak gibi toplanıyor. Bekler ileri çıkmasa pozisyon bulamayacak takım.

İkinci yarı şampıyonluk gidiyor diye 10 dakika yoğun bir baskı geliyor ve bu hem liderliğe hem de galibiyete yetiyor. Burada da ligimizin kalitesi ne yazık ki ortaya çıkıyor. Hücum organizasyonundan yoksun bir takım 10 dakikada lider olabiliyor. Belki de şampiyon olacaklar ama ben hala bu oyunla bunu hak ettiğimizi düşünmüyorum. Denizli'de şampiyonluğu kaybettiğimiz sene de takım deplasmanda hiç bir şey oynamıyordu. O zaman da kaçırmıştık şampiyonluğu. Şimdi kaçırır mıyız bilmiyorum ama bu ligde maçların, devre arasında alacağınız gazla, forvetsiz ve kanatsız da olsanız alınabileceğini görüyoruz.

Ben bu ligden de Fener'den de memnun değilim. Memnun olanlar parmak kaldırsın. Maçın tek olumlu yanı Bilica'nın maçta olmamasıydı. Umarım bir daha hiç dönmez. Bursa kalan maçlarını kazanır gibime geliyor. Fener'in Ankaragücü deplasmanı Fener'i zorlayabilir. Bursa'nın Beşiktaş ile yapacağı maç ise en az Galatasaray maçı kadar zor. Ligin kaderini hep beraber göreceğiz.

Marquinhos

25 Nisan 2010 Pazar

Yeni Lider Fenerbahçe

Futbol dolu bir pazarın sonunda, Fenerbahçe ligin lideri oldu. En azından bir hafta boyunca ikinci olma ihtimalleri yok. Öğrendiğimiz bir diğer şey ise, artık bu ülke içindeki futbola gereksiz komplo teorileri karıştırmamak lazım. Benim bir Galatasaraylı olarak gönlümden geçen sonuç, Bursaspor'ın kazanmasıydı. Ama hafta boyunca üretilen deli saçmalarından sonra, takımımın sahada yaptığı mücadeleyi alkışlıyorum. Benim Bursa'nın kazanmasını istememin sebebi, Adnan Polat yönetiminin yaptığı hatalardan gına gelmesiydi. 3 hafta kaldı, biz Şampiyonlar Ligi için en ufak bir avantaj elde edemedik. Bursaspor ise, çok ciddi bir avantajı kaybetti. Bundan sonra yapılabilecek tek öngörü "Fenerbahçe üç maçında dokuz puan alırsa, şampiyon olur"dur. Bunun dışında tahmin edilecek her şey için bir kahine başvurmak lazım.

Daha Galatasaray maçı biteli bir saat olmadan, bu sefer şaibelerin içine Trabzonspor çekiliyor. Bir yanda Bursaspor'un şampiyon olmasını istemeyen Trabzonspor var, diğer tarafta ise Trabzonspor - Fenerbahçe rekabetinden bu olaya yaklaşanlar var. Ben "Bursa şampiyon olmasın, tek Anadolu şampiyonu biz kalalım" diyen Trabzonsporlu gördüm. Ama "Biz son maç Fener'e yatalım" diyen görmedim. Bütün bu hastalıklı düşüncelerin ötesinde, Trabzonspor'un başında bu ülkenin yetiştirdiği üç önemli isimden birisi var. Şenol Güneş'in dünya görüşü ise bu hastalıklı kafalarınki kadar dar değil.

Son olarak Bünyamin Gezer'e dokunmak lazım sanırım. Bir maçın ortasına bu kadar sıçılır sanırım. İki takım için de kötü bir çok karar verdi. Kendisini görmeye zaten tahamülüm yokken, iyice tiksiniyorum. Kendisi, bakan çocuğu karşısında ceketini ilikleyip, vatandaşa gözünü kırpmadan ceza kesen trafik polisine benziyor.

İki maçı da izlemiş birisi olarak, bu gecelik uzun uzadıya maçları işlemek gelmiyor içimden. Hafta içi rahat rahat görüşürüz.

Maradona