15 Mart 2010 Pazartesi

Tesadüfün Böylesi (!) Diyarbakırspor 2005 - 2006

Tesadüfün Böylesi !!

Blogumuzu biraz takip edenler, benim Diyarbakırspor'un ligde kalmasını ne kadar istediğimi bilirler. Bu yazının sebebi, Diyarbakır halkına "Bunlar zaten hep böyleler" demek değil. Bu yazının sebebi , devletin 4-5 senedir hiç bir ilerleme kaydetmediğini göstermektir.

Diyarbakırspor’un bu sezondan önce ligde mücadele ettiği son sezon 2005-2006 sezonu. O sezonda takım taraftarı(!) ve bazı diğer etkenler yüzünden 9 farklı maçta çeşitli cezalar almış.

Bu cezalar sonucu “Kötü Tezahürat ve Sahaya yabancı madde fırlatılması” gibi eylemler sonucu kulübün ödediği toplam ceza 149.000 TL. Ayrıca takım iki maça doktorsuz çıkmış. Bu maçların ilki sonucunda 2000 TL ,ikincisi sonucunda ise 1000 TL para cezasına almış Diyarbakır. Aynı ihmalin tekrarlanması sonucunda cezanın daha az olması bana çok ilginç geldi. Sonuçta yönetmelikleri bu kadar derinlemesine bilen biri olmadığım için yorum yapamayacağım. Ama mantığım bu işte bir gariplik olduğunu söylüyor.

Gelelim tesadüfün böylesine. Diyarbakırspor 2005-2006 sezonunda toplam 5 maçını seyircisiz oynamış. 30.10.2005 tarihinde oynanan Diyarbakırspor – Manisaspor maçında çıkan olaylar sonucunda 1 maç seyircisiz oynama cezası almış. 19.11.2005 tarihinde Diyarbakır’ da seyircisiz oynanan Trabzonspor maçını Diyarbakırspor 3-0 kazanmış.

26.02.2006 tarihli Diyarbakırspor – Konyaspor maçının 87. dakikası sonrasında çıkan olaylar sonucunda maç tatil ediliyor. Diyarbakırspor’ a hükmen mağlubiyet ve 3 maç seyircisiz oynama cezası veriliyor. Bu 3 seyircisiz maçtan sonuncusu 30.03.2006 Diyarbakırspor –Fenerbahçe maçı. Aynı günlerde, terör olayları yüzünden Diyarbakır şehrinin valisi maçın güvenlik sebebi ile başka bir şehirde oynanmasını istiyor. Maç gene seyircisiz bir şekilde Malatya’ da oynanıyor.

Son ceza ise 25.03.2006 tarihinde oynanan Diyarbakırspor – Sivasspor maçında çıkan olaylar yüzünden veriliyor. Önce 2 maç saha kapatma cezası verilirken, tahkime başvurulması sonucunda ceza tek maça indiriliyor. Ceza sonucu Diyarbakırspor – Galatasaray maçı İzmir’de oynanıyor.

Diyarbakırspor’u ve Diyarbakır halkını olayların dışında bırakıyorum. Bu küçük blogdan bütün yetkililere bir şey sormak istiyorum. Çok değil 4 sezon önce bu olayların hepsi yaşandı. Bu demektir ki, bu olaylar bu şehirde ilk defa yaşanmıyor. Önlem olarak sadece polisin stat güvenliği ile görevlendirilmesinin yetersiz kaldığı ortada. Bu işin hepimizin bildiği “Terör Örgütü” ile bağlantılı olduğu da belli. Diyarbakırspor’un Bank Asya’ da oynarken aldığı cezalar da arşivlerde duruyor. Bu resmen idari bir zayıflık, daha ötesi bir istihbarat zayıflığıdır. Daha fazla yorum yapmak kendimi tekrar etmek olacağından bu kadar yeter sanırım.

Maradona

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder