12 Aralık 2009 Cumartesi

Antalyaspor 2 - Galatasaray 3

Geçen hafta 90 dakika boyunca sadece tek bir pozisyona giren Nonda'yı yanına almış, haftalardır cezası bitmeyen Keita'yı maça başlatmıştı Frank Rijkaard. Değişikliklerden ilk göze batanı buydu, hemen sonra defans kurgumuzun farklılığı çarptı gözüme. Bu sene genelde stoper eksikliğinde Topal ve Servet ile çözüme giden Frank Rijkaard, orta sahadaki Mustafa Sarp'ın cezası ve Ayhan'ın formsuzluğunda Topal'ı yeniden ortasahaya attı. Böyle olunca ilk kez bir arada oynayan 4 adamdan bir defans kurgusu çıktı ortaya. Uğur, sağ stoper Servet, sol stoper Hakan ve sol bek (!) Caner. Caner sol nedir biliyor , ama bek kısmına hiç çalışmamış sanki. İlk yarı hem sol kanadı koridor haline çevirdi, hem de yenilen iki gol ve maç boyu bütün defansif duran toplarda çok kötü pozisyon aldı. Ben açıkçası top tekniği Hakan Balta'dan doğal olarak daha iyi olan Caner'in sol bek oynamasını isterim ama bunun için Caner'in dersine çok fazla çalışması lazım. Ayrıca geçen hafta İbb maçının üzerine şimdi adını hatırlayamadığım ama Bülent Tulun olduğunu anımsadığım bir süper zeka, son dakikada İBB'nin kullandığı serbest atışın başarılı bir ofsayt taktiği ile etkisiz hale getirilebilceğini söyledi ve bunun Frank Rijkaard tarafından sahaya söylenmemesinin hata olduğunu belirtti. Bu hafta bizim bu 4 yeni adamdan oluşan defansımızın ne güzel ofsayt taktiği yaptığını, ultra süper Türk yan hakemlerinin de katkısı ile anladık. Sezon başından beri 20'den fazla ve kritik ofsayt bayrağı kaldırıldı. Sezon arası hızlandırılmış ofsayt kursuna yollasınlar bizim yan hakemleri.

Yenilen anormal 2 golden sonra bir kare var maçın kaderini belirleyen. Kewell, Arda'nın yanında ona bir şeyler söyleyerek hem onu hem takımı diriltiyor. Kaptana nacizane tavsiyem, playstation tayfanı bırak, Kewell ile dost ol. Böyle bir profesyoneli hayatının sonuna kadar göremezsin bir daha. Saha içinde gizli lider o sanki. Ne Ayhan gibi tribal enfeksiyon, ne bundan önceki abiler gibi çeteci. 2 golün üzeine ilk yarıda gelen gol 2. yarıya ortak olmamızı sağladı. Maçın ikinci yarısında ise Necati Ateş'in direği bulan şutu maçı döndürdü. Zaten rakibin defansında Yalçın ve Orhan Ak gibi iki defans özürlü varken, bir takımın sağlam defans yapması mümkün değildir, öyle de oldu ve biz biraz sakin, biraz mantıklı şekilde yüklenince 3'ü bulduk.

3. golden sonra baldırını tutan Keita oyundan çıkarak yerine, kimilerine göre süper forvet, bana göre ise yedek forvet Nonda oyuna girdi. Nonda ilginç bir adam. Kariyerine saygım sonsuz ve iyi bir golcü olduğunu tartışmam ama sağlık problemlerinden dolayı formunu sezon geneline yayamaması en büyük handikapı. Dün gene çok formsuzdu ve çok basit top kayıpları ile 70-80 arasında daha etkin bir oyun oynamamızı engelledi. Ayrıca Frank Rijkaard'ın yaklaşık son 20 dakikada saha içinde yaptığı değişiklikleri yazının ilerleyen satırlarına bırakıyorum.

Maç 3-2 olduktan sonra da Antalyaspor beraberliği yakalayabilirdi. Dün Antalyaspor, kötü defansının bedelini 2 sıfırdan kaybedilen bir maçla ödedi. Galatasaray ise, haftalardır süren kötü gidiş arasında bir soluklandı ve 2 sıfır geriden bir maçı çevirerek oyuna konsantre olduğunda neler yapabilceğini gösterdi bizlere.

Gelelim şimdi Galatasaray'ın oyuncularını ve teknik ekibini değerlendirmeye.

Leo Franco: Önündeki defansın kötülüğünden ve rakip oyuncular ile çok sık karşı karşıya kaldığından, kendisinin bir maçın neticesine etki ettiğini görmedik. Zaten öyle olacaktır, ama bir kez daha söylemek isterim ki umarım kupa maçlarında Ufuk kalede denenir.

Uğur: Savunmada üzerine düşeni yaptı, ama Keita ile olan uyumsuzluğundan dolayı hücumda çok etkili olamadı. Frank Rijkaard acaba Uğur , Sabri ve Keitalı bir 11 ile sahaya çıkar mı bir gün ?

Servet: Sağ stoper oynamak ona yaramamış. Benim şahsi fikrim, eğer sakatlık ve cezalılar yüzünden bazı oyuncuları normalden farklı mevkisinde oynatacaksak bu en az sayıda olmalı. Yani ben dün gene bütün formsuzluğuna rağmen maça Ayhan ile başlardım. Böylece sadece Topal asıl mevkisinde oynamamış olurdu.

Hakan Balta: Stoper oynamayı maçın ilk yarısında hatırlayamadı. Tabii bunda ilk yarı boyu geri gelmeyen Caner'in payı da çok fazla. Devre arasının en iyi geleceği oyunculardan birisi tartışmasız Hakan Balta.

Caner: Etkisiz bir Caner vardı sahada, bunun iki temel sebebi vardı. İlki yerini yadırgadı Caner. İkincisi ise, takıma geç katıldığı için sisteme uyumsuzdu. Eğer çalım atıp adam eksiltirse, hocasının gözüne daha fazla girebilceğini zannetti, ama asıl hızlı bir şekilde en uygun adama pas atabilirse hocasını etkilerdi. Zaman zaman kendini kanıtlama baskısından manasız işler yaptı.

Topal ve Barış: Topal daha az ileri çıkıyor, Barış ise maalesef daha fazla. Maalesef diyorum çünkü Galatasaray forması giyen bir oyuncunun, 2 metreye pas verememesi, verdiği pasın şiddetini ayarlayamaması ve top sürerken topu ayağına dolandırması beni artık isyan ettiriyor. Allahtan pahalıya mal olabilecek bir hata yapmadı. Ayrıca 70'de sağ beke geçince bir anda geri 4'lü içinde topu ileriye en iyi sokan insan konumuna gelmesi, olağan bir geri 4'lünün topu oyuna sokmadaki beceri seviyesinin göstergesiydi. Topal ise bu maçta nispeten daha iyiydi, ama eski günlere dönmesine daha var.

Elano: Galatasaray'a geldiğinden beri en iyi futbolunu oynadı. Kendisi ne Alex ne Lincoln. Fizik gücü yerinde olduğunda kendisi çok iyi bir ortasaha oyuncusu. Ama hem kendisinin takıma ısınması lazım biraz daha, hem de takım arkadaşlarının saha içinde onu anlaması lazım. Bazen çok hızlı tek pas oynuyor ve topu attığı yere hiç bir oyuncu hareketlenmemiş oluyor. Attığı gol ona moral olması açısından güzeldi. Devre arasında biraz daha güçlenip ikinci yarı bugünkünden daha iyi bir Elano izletir sanırım bize. Ama ben hala gerçek Elano'yu seneye görebileceğimizi düşünüyorum.

Keita: Takımın vazgeçilmezi olduğunu 3. golden önce sırtında bir adamla yaptığı asist ile gösterdi. Fakat onunla ilgili de saha içinde bazı aksaklıklar var. Tamam çok iyi adam eksiltiyor, fakat bazen adam eksiltmek yerine pas atması lazım. Bu dengeyi kurarsa takıma daha faydalı olur. Dün anladık ki, Frank Rijkaard onun cezasını bitirmiş. Umarım artık onu hep izleriz.

Arda Turan: Gereksiz kahramanlıklar yapmayı bir an önce bırakmalı. Arda hep çalım atmak, hep en güzel ortayı yapmak, hem oyunu değiştirmek isteyen bir adam. Bunların hepsi güzel arzular fakat gerçekleşmeyince hem takıma hem de kendisine zarar veriyor. Maç boyunca takıma en faydalı hareketi Elano'nun attığı golde, çalım atmadan direkt pas atması oldu. Arda bence oturup maç kasetlerini izlesin. Tamam kanatta bir iki kişiyi eksiltip yaptığı ortalar da golle sonuçlanıyor bazen, ama basit oynayarak sıradan bir oyuncu olunmaz, büyük bir oyuncu olunur. bknz: Ryan Giggs.

Kewell: Böyle bir yabancı oyuncu bir daha ne zaman gelir bu topraklara bilmiyorum. Hem bir futbol işçisi, hem oz büyücüsü hem de asil bir adam. Maç boyu kendisini bir beygir edası ile tekipleyen Yalçın'a yeri geldi çaktırmadan aynı sertlikle cevap verdi. Yılmadan didişti Yalçınla. 3 golün de içinde bir şekilde vardı. Attığı goldeki vuruşu ise geçen hafta çok özlediğimiz düzgün şutlardan biriydi. 4 mevkide oynayabilen, tecrübeli bir joker Kewell. Umarım 2 sene daha bizimle kalır, çünkü saha içinde olduğu kadar, antremanlarda da örnek bir adam.

Ayhan, Aydın ve Nonda: Açıkcası Nonda ve Ayhan hakkında pek bir şey söylemeye gerek yok. Ayhan çok az oynadı, Nonda ise çok rezil oynadı. Aydın ise oturup düşünmeli. Frank Rijkaard belli ki bu topraklar içinde Aydın Yılmaz'ı benden çok seven yegane insanlardan biri. Aydın da bu sevgiye layık olmalı ve artık bir şeyler göstermeli. Aydın Galatasaray gibi büyük bir takımda asla ilk 11 oyuncusu olamaz, ama takım önde iken oyuna girip iyi bir kontra topçusu olabilir. Gene de ben Aydın olsam Frank Rijkaard ile konuşur sezonun ikinci yarısını İBB'de geçirmek için izin isterim.

Frank Rijkaard ve Teknik Ekip

Geçen hafta yenilen golden sonra , belli ki onlar da bir şekilde duran top zafiyetini ortadan kaldırmak için çalışmışlar. Ama 4 yeni adamdan oluşan defans ile bu arzuları başarısız oldu.
3- 2'den sonra hiç kimsenin beklemediği bir değişiklik yaparak saha içindeki düzeni değiştirdiler. Barış sağ beke geçti ve Ayhan oyuna girene kadar takım fiili 4 1 4 1 oynadı. Bu değişikliği yapmalarında Elano'nun daha dirençli ve diri oyununun etkisi de büyük. Geçen haftaki gibi takımı geriye çekmektense, Topal'ı biraz daha stoperlere yaklaştırıp, top yapan adamları saha içinde tuttular. Haftaya son bir maçları kaldı devre arasından önce. Asıl güzel etkiyi gene devre arasında yapacaklar ve takımı ikinci yarıya daha diri ve daha gelişmiş sokacaklar bence

Haftanın ilk maçını yapıp maç fazlası ile lider olduk. Bakalım bu hafta rakiplerimiz neler yapacak ve pazar gecesi maçlar bittiğinde kaçıncı sırada olcacağız?.

Maradona

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder