23 Nisan 2010 Cuma

Adnan Polat'ın Gelenekleri

Geçtiğimiz günlerde Galatasaray'ın başkanı Adnan Polat, "Kupa kazanmak bizim geleneğimizdir" dedi. Buradan Galatasaray ve Galatasaraylılık hakkında ahkam kesmek haddime değil. Bunları daha iyi ifade edebilecek bir çok insan ve bir kaç tane de güzel blog yazarı var. Ben kendi halinde bir Galatasaraylı olarak, Adnan Bey ve onun getirdiği geleneklerimiz hakkında bir şeyler söylemek istiyorum.

1) Galatasaray tarihinde 2 sezonda 4 farklı teknik adamın denendiği görülmemiştir. İnanmayanlar buradan bakabilirler. Bununla berabar tarihte hiç bir zaman, kulüp başkanı ve Sportif A.Ş yöneticisi birlikte takım kurup, sezonu şampiyon bitirmemiştir

2) Galatasaray tarihinde alınan hiç bir başarı tesadüf değildir. Başarı sürekli olarak üzerine bir taş konularak geliştirilmiştir. Dönüp geçmişe baktığımız zaman 5 senede 4 şampiyonluk, 4 senede 4 şampiyonluk, 2 sene üst üste şampiyonluk gibi seriler vardır. 2000 senesi sonrası sürekli tekrarlanan hatalar sonucu, Galatasaray sürdürülebilir başarının adresi olmaktan çok, istikrarsızlığın adresi haline geldi. Bunun bütün suçu tabiki sayın Polat'ta değildir, ama yeniden tekrarlıyorum, 2 sezonda 4 teknik adam değiştiren Galatasaray tarihte bir ilktir.

3) Uefa kupası kadrosundaki çoğu yıldız takıma küs hale dönüştürülmüştür. Bu oyuncuların da illa ki hataları vardır. Ama kendine zırh olarak, Galatasaray efsane kaptanı Bülent Korkmaz'ı 6 haftalığına takımın başına getirmek, en basit ifade ile "Ahlaksızlıktır". Galatasaray geleneğine yakışmayan bir yönetim tutumudur. ( Bülent Korkmaz'ın Galatasaray sevgisi o kadar büyüktür ki, o da bu yanlışa ortak olmuştur)

4) Tribün üzerinde yönetiminin etkisi üst düzeye ulaştı. Takımdan gönderilcek oyuncular ağır şekilde protesto ettirilip, yol yapılmaya başlandı. Merakla tesislerimizde ne zaman bir oyuncumuzu taraftarlar tartaklayacak diye merakla bekliyorum.

5) Sürekli değişen teknik adamlar ve her sezon yapılan transferler ile eskiden güldüğümüz Fenerbahçe gibi olduk. Yönetim seçim kazanmak için transfer yapmaya başladı.

Benim için önemli olan kupa kazanmak değildir. Tabii ki seviniyoruz başarılarımızla ama 2007-08 sezonunda gelen şampiyonluğun, aslında takıma ne kadar zarar verdiği şimdi anlaşılıyor. İstikrar ve vefa, takımımızda unutulan 2 kelime oldu. Çok sevdiğim Galatasaray'a karşı kırgınlığım ve yorgunluğum bundandır. Bu sezon bütün bu hatalara rağmen, Şampiyonlar Ligi bileti almak bence 2007-2008 sezonundaki şampiyonluğa benzer bir etki yapacaktır. O yüzden dileğim bu sene de ilk 2'ye girememizdir. Bu kadar kötü yönetilen bir takım, bunu hak etmiyor. Bozuk saat Adnan Polat, tek bir doğru hamle yapıp Rijkaard ve Neeskens'i takımın başına getirmiştir. Umarım bu ikili uzun yıllar bizimle birlikte olur. Adnan Polat'ın geleneklerini onlardan başka kimse değiştiremez.

Maradona

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder