21 Temmuz 2009 Salı

Transfer Yapmak Bu Sene Zor İş

Aslında daha önce yazmak istiyordum bu yazıyı, ama kısmet bugüneymiş. Fenerbahçe haftalardır türlü dedikodulara sebep olan yabancı transferinde ilk hamlesini yaptı. Brezilya'dan iki futbolcuyu getirdi. Kardeşim Marquinhos öngörüsünü yapmış zaten bu transferlerle ilgili. Ben de kendisine büyük ölçüde katılıyorum. Dos Santos'tan ben de umutluyum. Dün gece geç saatte haberi duydum, üşenmedim kalktım baktım internetten, sonra üzerine Football Manager'da bir oyun açtım. Türkiye ligi için fazlasıyla yeteceğini düşünüyorum. Cristian Oliveira ise biraz muallak benim için. Ama en kötü senaryoyu düşünelim, kötü çıktı, bir Maldonado çıktı gene, mevcut takım kadrosu bu sene bu ligi götürebilceği için en fazla çöpe giden paraya yazık olur. Bir de Avrupa için sorun yaratır ama ben bu sene pragmatik Daum'un Avrupa'ya asılmayacağını düşünüyorum. Neyse efendim asıl ben genel olarak transferle ilgili nacizane görüşümü dile getirmek istiyorum. Bu yazı biraz Fenerbahçe özelinde de olsa aslında bütün ligimizdeki transferleri ve zorluklarını anlatmaya çalışacağım.
  1. Yabancı futbolcular, özelliklede belli bir seviyenin üzerinde olanlar Türkiye'yi hala küçük bir ülke ve Avrupa dışı olarak görüyorlar. Bu hem futbolumuzun, bundan da önemlisi ülkemizin başlıca sorunu. O yüzden dünyanın en güzel şehirlerinden biri olan İstanbul'a bile gelirken bu kadar nazlanıp, kapris yapıyorlar. Bu sorunu sadece futbol ailesi olarak değil, ülke olarak çözmeye çalışmamız lazım. Geçen sene Trabzonspor'un ve bu sene de Sivasspor'un bir iki transferinde basına yansıyan bence çok önemli bir nokta da şuydu. Anadolu'nun bir çok kentinde maalesef futbolcuların çoçuklarının yabancı dilde eğitimlerini sürdürebilceği okul eksikliği. Sonuçta bu adamların da bir ailesi var ve çocuklarının eğitimlerini düşünmek zorundalar.

  2. Ülkemizin Fifa'da hem teknik adamlarla hem de oyuncularla ilgili geçmişte ve hali hazırda sicili pek sağlıklı değil. Bunun da hali hazırda büyük bir caydırıcı etken olduğunu düşünüyorum

  3. Benim asıl gelmek istediğim nokta ise Avrupa'da tanınırlık. Şimdi kimse kusura bakmasın ama ligimizde Avrupa'da en fazla tanınan takım Fenerbahçe ve Galatasaray. Futbolcuları 5 gruba ayıralım. Ülkemize zaten 1. sınıf futbolcu çok tercih etmiyor. 2 sınıf futbolcu, mesela Guiza,Lincoln gibi adamlar geliyor, ama onların çıkardığı sorunlar da ortada. Tabi bir de Brezilya'dan gelip, ülkemiz dahilinde Alex gibi 1.sınıf futbolcu olanlar var ama onlar istisna. Neyse efendim bence bu ilk 2 sınıftan düzgün oyuncu gelmemesinin en büyük sebebi takımlarımızın bireysel olarak Avrupa'daki konumu. Şöyle örnekleyince daha somut olacak sanırım. Fenerbahçe'nın adı bu sene yalan ya da doğru bir çok oyuncuyla anıldı, ama sonunda gidip Brezilya'dan oyuncu aldılar. Bunda bu sene Fenerbahçe'nin Avrupa Ligi'nde oynayacak olmasının etkisi büyük. Eğer bu sene Fenerbahçe Avrupa Ligi'nde değil Şampiyonlar Ligi'nde oynayacak olsaydı , ben eminim ki görüşmelerde futbolcuları ikna etmek için ellerinde büyük bir koz olacaktı. Bu sene Galatasaray eğer Frank Rijkaard'la anlaşmamış olsaydı Keita'nın gelmesi bence pek mümkün olmazdı. Sivasspor ise tanınmamışlığa çok net bir örnek. Avrupa için tam bir kapalı kutu ve bu yüzden bir futbolcuyu oraya gelmeye ikna etmek, çok fazla zor. Bırakın yabancı oyuncuyu bence yerli bir futbolcu bile, Bursaspor ile Sivasspor arasında bir tercih yapacak olsa, ciddi manada düşünür.

Fenerbahçeli taraftarlar yada basın belki bu gelen isimlerden memnun değildir. Valla özellikle basının ne düşündüğü fazla umurumda değil, ama Anelka gibi büyük isimler bekleyen taraftara bir şey söylemek istiyorum. Bu isimler sizi bu sene tatmin etmemiş olabilir, ama üzmeyin kendinizi. Seneye Şampiyonlar Ligi vizesi alınca işler daha kolay ,isimler daha güzel olacak.

Maradona

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder